صدابردار
در ایران، صدابردار استودیو دقیقا چه می کند؟

در ایران، صدابردار استودیو دقیقا چه می کند؟
برخلاف تصور شما، که تاکنون کار هیچ صدابرداری را زیر نظر نگرفته اید و با وی از نزدیک برخوردی نداشته اید، صدابرداری کاریست سخت، پر مسئولیت، نیازمند دقت، خلاقیت، صبر، یک عالمه جرات، پوست کلفت و گوشی فوق العاده شنوا. اگر می توانید آنچه گفته شد را تصور کنید، ادامه ی مطلب را بخوانید... پس از داشتن این ویژگی ها، بد نیست بدانید که یک صدابردار واقعی، نیازمند دانشی بنیادین نیز می باشد. بخشی از این دانش، عبارتست از: آشنایی نسبی با کامپیوتر، سخت افزار و نرم افزار، چگونگی کارکرد، توانایی عیب یابی و غیره، آشنایینسبتا زیادی با زبان انگلیسی، تسلط بر روند کارکرد سیستمهای حرفه ای صوتی وتصویری.این ها تنها بخشی کوچک از الزامات اند و دستیابی به آن ها چیزی دست نیافتنیو خیلی سخت نیست. اما قسمت های سخت آن، مواردیست که در ادامه می خوانید:
1-ممکن است حین کار صحبت کنید، شوخی کنید، پیشنهاد دهید و از ایده های خلاقانه استفاده کنید. اخطار می کنم، باز کردن دهان در حین کار فوق العاده خطرناک است و بوی مرگ می دهد، حتی اگر به وضوح دیده می شود که کارگردانیا مدیر دوبلاژ اشتباه می کند، لب نگشایید که در کمترین حالت، با انواع متنوع بدترین فحش ها و توهین ها مواجه خواهید شد. بدترین قسمت آن اینست که حرف شما درست است، حتی اگر کارگردانهم متوجه اشتباهش شود، اما با این حال شما یک صدابردار داغون و لِه بیشتر نیستید، پس قطع بر یقین اشتباه می کنید، خفه شدن بهترین راه فرار است. نکتهی بدتر آن، اینست که تمامی 50 یا 100 نفری که در منطقه وجود دارند، ممکن است متوجه شوند که ایده ای خوب داده اید، اما مجددا چون صدابرداری بدبخت و ذلیل بیش نیستید، هرکدام به شیوه ای شروع به متوقف کردن شما می کنند، بعضی با دست علامت می دهند، بعضی چشم غره می شوند، بعضی آرام می گویند "هیس" و دست آخر بعضی هم از کارگردان و تهیه کننده جلو می زنندو به جای آن ها شما را با خاک یکسان می کنند و می گویند به تو چه، خفه شو صداتو بگیر!
 2-در ادامه ی مورد اول، در حالی که صدایتان می لرزد و زانوهایتان شل شده است، در اواسط یک پلان ، متوجه می شوید که صدای بازیگران کمی اوت است، و میبایست صدا را دوباره ضبط کرد، اما هم دیگر جراتی برای لب گشودن ندارید، و هم به احتمال زیاد با اعلام این موضوع، دوباره با مجموعه ای از افتضاح ترینهتاکی ها رو به رو خواهید شد. حال چه می کنید؟ انتخاب با خودتان است.
Image result for ‫صدابردار‬‎
 3-قطعا برای تنظیم کردن اکولایزر ها و مسترینگ صدا، نیاز به سعی و خطا، زمان و بیشتر از همه تمرکز دارید، آیا با این شرایط می توانید تمرکز کنید؟ حال آنکه ممکن است زیر آفتاب سوزان تابستان باشید و یا در کوران و برف، در استودیو های کوچک که همسان سونای بخارند و یا در زیرزمین هایی که مجهز به هیچ تهویه ی مطلوبی نیست.
4-ممکن است به مدیردوبلاژ و یا کارگرداناز مشکلات فنی و یا عملکرد بعضی از افراد یا دستگاه ها شکایت کنید، اما درنهایت متوجه می شوید که همه ی آن اشکالات به خاطر وجود نحص و بی ارزش و بیسواد خود شماست! و چیزی هم بدهکار می شوید! تا شما باشید لب به سخن نگشایید.
5-در زمان آن تراک، بعضی ها از شما می پرسند چرا انقدر ساکت و کم حرفی؟ و دلیل ثابت ماندن شما و پیشرفت نکردنتان را همین کم حرفیتان می دانند. سخت ترین قسمت آن است که تا پاسخ را از زبان شما نشنوند دست از سرتان بر نمی دارند.
 6-وقتی پروژه تمام شد، زمان تسویه حساب می رسد، فکر می کردید برای دو ماه، یک روز در میان، یعنی یک ماه کامل کاری، صبح تا شب دیروقت، چیزی حدود 600 یا 700 هزار تومان کاسب می شوید، اما وقتی پاکت پول را باز می کنید، باورتان نمی شود چه مبلغی درون آن است. بعد از ساعتی سکوت، به خود می گویید: حق گرفتنی است نه دادنی، باید برم حقمو بگیرم. پس گوشی تلفون را بر می دارید و با تهیه کنند و یا مدیر دوبلاژو یا هرکسی که مسئول پرداخت دستمزد است تماس می گیرید، او هم می داند قضیهاز چه قرار است، پس قطعا به تماس های شما هیچ پاسخی نمی دهد! پس از یک هفته، اتفاقی، وقتی در صف نان ایستاده اید تا نانی بگیرید و شبتان را سر کنید، فرد مورد نظر را می بینید اما باورتان نمی شود که او سوار یک BMW 630است. اول به خودتان می گویید که اشتباه می بینم، اما با کمی دقت بیشتر، متوجه می شوید که اشتباه نمی کنید، پس هر طور شده، صف نانی را که یک ساعت در آن ایستاده اید رها کرده، به سمت او می دوید. آن فرد مثلا شخیص، با دیدنشما، اولین حرفی که می زنداینست: از دستمزدت راضی بودی؟ به بچه ها گفته بودم یه کم بیشتر برات بذارن!، حالا ایشالا تو پروژه های آینده بیشترم بهت می دیم نگران نباش، فقطمبادا ببینم با کس دیگه ای کار می کنی ها! اِ... آقا شما که گفتیمشکلی نداره! دوس داری کار کن، میل خودته! (این همه صدابردار، بذاربره...) و بعد سوار ماشین می شود و در کمتر از 5 ثانیه گرد و غباری هم ازشدیده نمی شود! سراسیمه به سمت نانوایی می دوید و خوشحالید که صفی نیست، اما وقتی می رسیدی می بینید که نان تمام شده! سخت ترین قسمت، هضم آن است کهکمی هم بیشتر به شما پرداخت شده است!
 7-برای پروژه های دیگر با شما تماس می گیرند، شما میل به کار کردن ندارید، اما آیا کار دیگری برای امرار معاش دارید؟ شما 4 سال در این رشته تحصیل کرده اید و مدتی هم است که به دنبال کار هستید و کمی هم خاک خورده اید. کارتان هم خوب است. چه کار می کنید؟!

کلمات کلیدی مرتبط: ریخته گری در قالب های ویژه , حقوق یک بانک زنجان , استخدام مهندس عمران , منشی مدیرعامل در منطقه 13 , استخدام مهندس معدن , استان خراسان رضوی کار در منزل , استخدام کارگر ساده , آگهی استخدام بازاریاب منطقه 15 با حقوق مناسب و پورسانت , کارشناس/مدیر فروش , تعمیرکار ماشین نارمک ,
پنج شنبه شانزدهم 7 1394
(0) نظر
برچسب ها :
X